HAT-20-01-0973 azonosítószámú pályázat beszámolója

HAT-20-01-0973 azonosítószámú pályázat beszámolója
Pályázat címe: Erdély természeti szépségei
Utazás időpontja: 2022.május 25-28.

A Határtalanul pályázat ugyan egy kirándulás, ám ahhoz, hogy maradandó élmény legyen, ennél többet kell tenni. A tulajdonképpeni utazást megelőzi egy előkészítő óra, és miután a hazaértünk egy értékelő óra követi azt.

Az előkészítő órán bemutattuk a kirándulás programjait, térképen az útvonalat, kedvcsinálónak fényképeken a fontosabb helyeket. Felidéztünk élményeinket a korábbi évek tapasztalataiból. Mivel a kirándulás Erdély természeti kincseit mutatta be, a legfontosabb földrajzi dolgokat és a hozzájuk kapcsolódó mondákat is elmeséltük.

Első napon Királyhágóhoz közeledve (később is minden nevezetesség előtt) a buszon egy tanuló mindig elmondta, amit arról a helyről tudnunk kellett. Ezt követően a Tordai hasadékhoz utaztunk, ahol sétáltunk a szurdokban, megfigyeltük a mészkőhegységet, a növény és állatvilágot. Innen utunk a tordai sóbányába vezetett, ahol meg ismerkedtünk a bánya történetével, majd ezután megnéztük a bányatavat és a visszhang teremet. Az első napi szállásunk Marosvásárhelyen volt, ahol városnézéssel fejeztük be a napot.

A második napon Farkaslakán megkoszorúztuk Tamási Áron sírját. Ez után a tanulók séta során ismerkedtek a településsel. A következő állomásunk Nyergestető volt, ami nagy hatást tett rájuk, ezt a helyet szinte mindenki kiemelte az úti naplójában. Innen testvérvárosunkba, Tusnádfürdőre mentünk, meglátogattuk a Csukás tavat, és megismerkedtünk a borvizes forrásokkal. A helybeliektől sok történetet hallottunk a tévéből már jól ismert medvés állapotokról. Másnap reggel a buszról láttunk is egy bocsot.

A harmadik napon felkerestük a tusnádfürdői iskolát, ahol az iskola válogatottjával vívtunk barátságos focimeccset. Olyan remek hangulat volt, hogy a mérkőzésbe hamarosan tanárok és tanárnők is bekapcsolódtak. A tusnádfürdői diákok egy csoportja elkísért bennünket a kirándulásokra. Az első úti cél a Mohos tőzegláp volt, ahol igazi ízes magyar nyelvet beszélő, fiatal idegenvezetőt kaptunk, aki a gyerekek tetszését azonnal elnyerte. Ezután sétáltunk el a Szent Anna tóhoz, ahol hosszabb pihenő alatt gyönyörködhettünk a hely természeti szépségében. Sepsiszentgyörgyöt már az erdélyi gyerekek mutatták meg tanulóinknak, így rendhagyó módon gazdagodtak élményekkel.

A negyedik nap már a hazautazásé volt, ennek során két várost kerestünk fel. Az első település Korond volt, ahol meglátogattunk egy fazekasműhelyt, és egy kis szabad időt is adtunk ajándékvásárlásra. Innen utunk Szovátára vezetett, ahol a Medve tónál ismertük meg az erdélyi sóstavak világát. Az utolsó pihenőnk ismét Királyhágón volt, de itt már csak rövid szünetet tartottunk, a hosszú út előtt.

Az értékelő órán a tanulókkal felidéztük a kirándulás élményeit, vetélkedőt tartottunk, versenyt hirdettünk a legszebb fotók beküldésére, és plakátokon mutattuk be, hogy merre jártunk. Ezek a folyosóra kerültek, szövegeit a tanulók az útinaplójuk alapján írták meg, amit a telefonjukban vezettek. Ezekből válogattuk ki a legszebb bejegyzéseket, amiket a nemzeti összetartozás napján, az ünnepi beszédbe építve fel is olvastak. Megható és meghatott beszámolók voltak ezek szívből jövő élményekről.

 

 

Pályázati siker!

A Jászkarajenői Széchenyi István Általános Iskola az Emberi Erőforrások Minisztériuma által meghirdetett, NTP-TFJ-19 kódjelű pályázati kiírásra benyújtott  „Tehetségsegítés Jászkarajenőn” című pályázatát a kiíró támogatásra méltónak találta, így 2020-ban az  590 000 Ft értékben megvásárolt eszközökkel gazdagodott az intézmény.

A pályázatban elnyert összegből a tehetséggondozó foglalkozásokon használható eszközeiket tudta bővíteni  az intézmény, fejlesztve a logikai-matematikai, természettudományos és művészeti tehetség kibontakozását. Beszerzésre kerültek többek között logikai játékok, programozható Bee robotok, digitális mikroszkóp, kísérleti és  kézműves eszközök. Az intézmény mindig nagy gondot fordított arra, hogy a településen élő tehetséges tanulókat támogassa. Sokféle tehetségkibontakozást segítő foglalkozás közül választhatnak a tanulók: logika, művészeti, angol, természetismeret, nyelvész, digitális, zenei (furulya,ének) és tánc foglalkozások színesítik a gyerekek mindennapjait.  Számos körzeti,megyei,sőt országos versenyre jutottak el és értek el nívós helyezéseket az intézmény tanulói bebizonyítva azt, hogy a tehetséggondozás bárhol eredményt hozhat, ahol a tehetséges és szorgalmas  tanulókat kiváló pedagógusok ,támogató szülők, és jó tárgyi feltételek veszik körül. Nem véletlen az sem, hogy 2020-ban már másodszor érdemelte ki az intézmény az Élménysuli címet, melyet az egri  Eszterházy Károly Egyetem szakmai bizottsága ítél oda a Komplex Alapprogramban legkiemelkedőbb munkát végző intézményeknek.